Przedszkole Miejskie nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników w Kostrzynie nad Odrą


Galeria

Witamy w dziale galeria

GODZINA KODOWANIA

W dniach 5-11 grudnia odbyła się Godzina Kodowania – globalna akcja, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W akcję zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów, a do udziału w niej zachęcał m.in. prezydent Barack Obama, Bill Gates czy Mark Zuckerberg. W tym czasie dzieci z każdej grupy brały udział w   szeregu zajęć z zakresu kodowania zarówno z wykorzystaniem maty do kodowania jak i kubeczków, kartoników, plansz do kodowania czy ukrytych obrazków.

Nasze przedszkolaki uwielbiają kodować, o czym przekonaliśmy się już nie raz. W trakcie tych zabaw i zajęć dzieci rozwijają szereg kompetencji między innymi: kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji. w zakresie wielojęzyczności. kompetencje matematyczne i cyfrowe oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Kodowanie ma wiele zalet, więc zachęcamy do wspólnych zabaw. Akcja Godzina Kodowania już się zakończyła, ale kodować można cały czas, ta jak powiedział Vint Cert, jeden z twórców Internetu, na spotkaniu w Warszawie „W dzisiejszych czasach trzeba znać język kodowania tak, jak trzeba znać język obcy”.

DAR Z SERCA PREDSZKOLAKA

W grudniu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 wraz z rodzinami z wielkim zaangażowaniem wzięły udział do akcji ,,Dar z serca przedszkolaka”. Jak co roku wybraliśmy we współpracy z Opieką Społeczną rodzinę z naszego miasta, która  potrzebuje pomocy. 

Akcje charytatywne przeprowadzane w przedszkolu odgrywają dużą rolę – uczą dzieci wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości, tolerancji, rozwijają empatię, kształtują pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących, wzmacniają postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. Pragniemy, aby nasi wychowankowie dostrzegali ludzi, którzy potrzebują pomocy.

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIEKUJEMY

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

Każdego roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia c— nie tylko na ten dzień, ale na całe życie. Edukacja jest podstawą do rzucania palenia tytoniu, zaprzestania palenia w obecności innych osób, zwłaszcza dzieci a także uniknięcia bardzo negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z czynnego i biernego palenia. W tym roku szkolnym również zorganizowaliśmy w grupach starszych konkurs plastyczny pod nazwą „ Nawet dziecko ci to powie, papierosy i alkohol niszczą zdrowie”. Miał on uświadomić wszystkim jak ważne jest zdrowie i propagowanie życia bez nałogów. Wszystkie prace były bardzo ciekawe. Zwycięzcami są wszystkie dzieci biorące udział w konkursie, a należą do nich: Michał Dobrzański, Malwina Pruchnik, Maria Bogunia, Zofia Filipowicz, Pola Lapo,, Albert Papierz , Maja Lipniak, Liliana Sarnecka, Zofia Kurpiel, Maja Tracz, Hanna Ziemniak, Wiktoria Brožyńska, Szymon Karolak, Patrycja Kubiak. Wszystkim gratulujemy! Dodatkowo propagując zdrowy tryb życia grupa Krasnale zrealizowała program Czyste powietrze wokół nas". Program stanowi pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych, ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Celem tego programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają, w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń. Wszystkie podejmowane przez nas działania maja na celu dążenie do zdrowego stylu życia i ochrony zdrowia,  a zdrowia życzymy wszystkim.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Pluszowy Miś od wielu lat jest największym przyjacielem dzieci na całym świecie. Gości w ich codziennym życiu dzieląc z nimi chwile radości; jest towarzyszem w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem- powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Miś został również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej - na stałe zagościł w świecie bajek.

25 listopada uczciliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w Misiowej krainie. Dzieci poznały historię powstania pluszaków, brały udział w zabawach dydaktycznych, recytowały wiersze o misiach, rozwiązywały zagadki i łamigłówki o tematyce związanej z pluszowym misiem. Chętnie oglądały prezentacje multimedialne, uczestniczyły w zabawach tanecznych, konstrukcyjnych i stworzyły przepiękną galerię prac, których głównym bohaterem był  pluszowy miś. W ramach projektu edukacyjnego Mały Miś w świecie wielkiej literatury dzieci z grupy Krasnale wzięły udział w spotkaniu online z panią Anetą K. podczas którego została im przeczytana bajka. To był naprawdę niezwykły i magiczny dzień pełen wrażeń, pozytywnych przeżyć i emocji :). Upłynął  w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek moda na misie nie przemija. Pamiętajmy o tym, że zabawki pomagają dzieciom  w prawidłowym rozwoju i nauce. A zabawa jest jedną z podstawowych potrzeb dzieci na całym świecie.

AKCJA CHARYTATYWNA "PODAJ ŁAPĘ"

Już piąty rok z rzędu  w okresie jesienno-zimowym przeprowadzano w Przedszkolu Miejskim nr. 2 im. Kostrzyńskich Papierników akcję charytatywną „ Podaj łapę”. W zbiórkę na rzecz bezdomnych psów ze schroniska w Ługach Górzyckich zaangażowała się cała społeczność przedszkolna. Wszyscy miłośnicy zwierząt  doskonale rozumieją potrzebę zadbania o ich potrzeby w okresie zimowym. Wśród darowanych przedmiotów nie zabrakło karmy, ciepłych koców, poduszek i wielu innych rzeczy. Zebrane dary zostały  przewiezione do schroniska w Ługach. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim darczyńcom dziękujemy za Wasze wielkie serce.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

10 listopada w naszym  Przedszkolu obchodziliśmy 102 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzieci z wszystkich grup z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony. Przedszkolaki słowem i piosenką oddały szacunek Polsce, jej symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo okazując tym samym miłość do Ojczyzny.

Tego dnia wzięliśmy również udział w akcji ,, Szkoła do hymnu“. Dzieci ze wszystkich grup dokładnie o 11.11  odśpiewały Hymn przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski i czcząc odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedszkolaki uczestniczyły również w zajęciach plastycznych, ruchowych i zabawach dydaktycznych o treściach patriotycznych.

Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota.

DZIEŃ DYNI I JABŁKA

Dzień Dyni i jabłka.

W piątek 30 pażdziernika obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień dyni i jabłka. Nasze przedszkolaki były ubrane na pomarańczowo, a także przebrane w piękne dyniowe stroje. Ten dzień wypełniony był licznymi zabawami integracyjnymi. Nie zabrakło również przekazu informacji dla dzieci dotyczących tego zdrowego warzywa. Dużo radości dzieciom sprawiły dyniowe zawody. Najmłodsi nasi wychowankowie rozegrali dyniową piłką mecz siatkówki starając się utrzymać dyniową piłkę jak najdłużej w powietrzu, a starsi zmagali się w slalomach dyniowych. Dzieci młodsze poznały również wygląd i budowę dyni od wewnątrz wyciągając z niej pestki i miąższ a następnie dekorowały swoje dynie i wykonały dyniowe stworki oraz usypały dynie z zabarwionego ryżu.. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i jednocześnie świetnie się bawiły. W tym dniu nie zabrakło również zdrowego poczęstunku z tego warzywa. ,,Kotki” wspólnie z paniami przygotowały dyniowe ciasto, którego zapach roznosił się po całym przedszkolu. Wszyscy byliśmy zachwyceni efektem końcowym zarówno stworzonych prac plastycznych, konstrukcyjnych i sensoplastycznych jak i smakiem dyniowego placka.

 

CODEWEEK EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA

Nasze Przedszkole w tym roku po raz kolejny wzięło udział w CodeWeek. W dniach 19-23 października dzieci z naszej placówki z wielkim zaangażowaniem podjęły wiele aktywności, które pozwoliły im rozwijać kompetencje cyfrowe.

CodeWeek, odbywający się w tym roku w terminie 10-25 października 2020 r. to społeczna inicjatywa w ramach, której europejskie państwa organizują wydarzenia związane z programowaniem i kodowaniem. Nauka kodowania bowiem pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.

Dla naszych przedszkolaków był to intensywny i mocno zakodowany tydzień. Niezależnie od tego, co przyjdzie naszym dzieciom robić w przyszłości, umiejętność rozwijania poprzez zabawy z elementami kodowania na pewno przyniosą pozytywne efekty.

W fotorelacji możecie zobaczyć jak przebiegała realizacja zakodowanych wyzwań.

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

Dzieci z Pm2 nie zapomniały w dobie pandemii o tak ważnym wydarzeniu jak ,,Światowy dzień mycia rąk”. Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dobrze. Dzieci pod okiem swoich wychowawczyń utrwalały dziś poszczególne etapy prawidłowego mycia rąk. Pamiętajmy żeby dbać o higienę, bo zdrowie jest najważniejsze.

 


 

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

05. października dzieci w przedszkolu świętowały Dzień Pieczonego Ziemniaka. Powodem do uhonorowania tego warzywa jest jego kulinarna popularność, możliwość przypomnienia tradycji ludowych odbywających się podczas jesiennych zbiorów ziemniaków, a przede wszystkim radości ze wspólnej zabawy. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od konkurencji sportowych, które sprawiły dzieciom wiele radości min. rzucanie do celu  ziemniakiem, spacer z ziemniakiem na krążku oraz sadzenie i zbieranie ziemniaków.
Zwieńczeniem zajęć było wykonanie cudaka z ziemniaka, gdzie wszystkie dzieci wykazały się własną twórczością oraz fantazją. Zakończeniem święta była degustacja pieczonych ziemniaków i kiełbasek z ogniska. Nie zabrakło również pieczonych w kubełku warzyw jak przystało na Przedszkole Promujące Zdrowie.