Galeria

Witamy w dziale galeria

Pierwszy Dzień Wiosny

„Pierwszy Dzień Wiosny”
21 marca dzieci z naszego Przedszkola wspólnie z przyjaciółmi z Przedszkola Integracyjnego „Jaskółcze gniazdo” w Golzow (Niemcy) - uroczyście powitały nową porę roku Wiosnę i pożegnały Zimę. Barwnym korowodem wspólnie z Marzannami, kwiatami i bębenkami, przemaszerowaliśmy ulicami naszego osiedla skandując hasła: „Wiosno przyjdź - Zimo odejdź” oraz śpiewając piosenki. Kolorowym korowodem udaliśmy się do ogrodu przedszkolnego, gdzie czekała na nas sama królowa Zima, oddaliśmy jej przygotowane kukły, zaśpiewaliśmy piosenkę „Uciekaj zimo” i w ten oto sposób na dobre ją pożegnaliśmy. Odeszła od nas dźwigając wielką walizkę i Marzanny. Gdy tylko Królowa Zima zniknęła za zakrętem w ogrodzie pojawiła się Pani Wiosna – kolorowa i radosna. Przedszkolaki zaśpiewały dla niej piosenkę. Wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej. Bardzo się cieszymy, że Wiosnę powitaliśmy. Mamy nadzieję, że Zimę zobaczymy dopiero za rok.

Kąciki przyrody u Tygrysków i Krasnali

Tygryski i Krasnale stworzyły w swoich salach piękne wiosenne kąciki przyrody. Sadziły cebulę, fasolę oraz zasiały rzeżuchę. Sale stały się piękne i kolorowe, wchodząc do nich czuć zbliżającą się wiosnę. Od dziś przedszkolaki będą pełnić dyżury przy swoich wiosennych kącikach, doglądać, podlewać oraz obserwować etapy rozwoju roślin.

Dzień Talentów

David Lewis stwierdził: „Dziecko rodzi się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością rozwoju we wszystkich kierunkach, potencjalną wybitną inteligencją i zadatkami na rozwijanie wielkiej twórczości oraz dużym talentem społecznym. Trzeba stworzyć mu możliwości ich maksymalnego rozwoju”.

Dlatego 12 marca 2019 r. w Przedszkolu Miejskim nr 2 odbył się II Przedszkolny Dzień Talentów. Celem prezentacji było rozwijanie zdolności, umiejętności i talentów dzieci, radzenie sobie z emocjami na forum grupy, stworzenie radosnej atmosfery podczas spotkania we współpracy z rodzicami (przygotowanie dzieci). Dzieci zaprezentowały swoje talenty: sportowe, taneczne, recytatorskie, plastyczne, konstrukcyjne. Dień talentów był bardzo ekscytującym dla przedszkolaków wydarzeniem, w którym przełamywały tremę występując przed publicznością, zachęcały rówieśników do rozwijania swych pasji. Prezentacja hobby i zainteresowań, była także okazją do promocji aktywnego trybu życia, w którym wysokie technologie nie są jedynym sposobem na spędzanie czasu wolnego.

 

Zajęcia z arteterapi - Krasnale

Zajęcia te to terapia, która polega na wzroście zdolności percepcyjno-poznawczych, socjalizacji, uzewnętrznieniu przeżyć i doznań oraz usprawnieniu możliwości ruchowych. Jest to relaksacja pozwalająca na odreagowanie wewnętrznych napięć, niepowodzeń i frustracji. Zajęcia te mają na celu pobudzanie wszechstronnego rozwoju dziecka, rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień artystycznych. Stwarzają możliwości do własnych wypowiedzi za pomocą różnorodnych środków artystycznych. Rozwijają sprawność manualną, podnoszą poziom samoakceptacji oraz pomocne są w rozładowaniu negatywnych napięć, emocji czy agresji.

Tydzień bez zabawek

Wyobrażając sobie salę przedszkolną zazwyczaj mamy na myśli pięknie umeblowane pomieszczenia z oszałamiającą wręcz ilością zabawek. Przedmioty takie, jak samochodziki, klocki czy lalki i maskotki to obowiązkowe elementy wyposażenia w każdym przedszkolu. Jednak w naszym przedszkolu zabawki wyjechały na tygodniowe wakacje, a w ich miejsce zawitały kartony, rolki, pudełka, butelki, zakrętki, sznurki, rurki, tuby i wiele różnych rzeczy, które zabawkami nie są. Ale było tak do czasu, gdy trafiły na nasze przedszkolaki.

 

Początkowo dzieci próbowały odnaleźć się w nowej rzeczywistości, szybko jednak zaczęły tworzyć. Najpierw samochody, domki, bazy, a był to zaledwie początek możliwości naszych przedszkolaków. W salach powstały całe miasta z bankami, sklepami, aptekami, nie brakowało też zakładów usługowych takich jak: salon kosmetyczny, fryzjerski. Powstały również biura, hotele, więzienie, a nawet zoo.

Wielką frajdą była możliwość przejażdżki kartonowym autem, czy lot samolotem, jazda kartonową windą z upchanymi pasażerami (na zasadzie ilu nas się zmieści w kartonie?). Radość dzieciom sprawiało przechodzenie tunelem zrobionym z kartonowych pudeł, bycie prezesem banku, właścicielem sklepu, kosmetyczką czy strażnikiem w więzieniu.

"Tydzień bez zabawek” był doskonalą okazją do rozwijania wyobraźni i kreatywności przedszkolaków, prowokował do działania. Podczas tworzenia dzieci uczyły się sklejać taśmą oraz klejem na gorąco, tapetować lub malować kartonowe domy. Wycinały, wydzierały, kleiły, wiązały. Dodatkowo zdobyły umiejętność sztuki negocjacji i doskonaliły umiejętności rozwiązywania konfliktów. Szczególnie starszaki chętnie pomagały młodszym kolegom i współpracowały z rówieśnikami. Ogromną dumą napawało je wykonanie zabawki według własnego projektu! Dzięki tym działaniom każdy przedszkolak przełamał brak wiary we własne możliwości i poznał radość tworzenia, doskonaląc przy okazji swe umiejętności manualne oraz plastyczno-techniczne.  Dzieci nauczyły się, że do wspaniałej zabawy wystarczy jedynie odrobina wyobraźni. Przekonały się, jak wiele niepowtarzalnych rzeczy można zrobić samemu bądź z pomocą nauczyciela, a czas wolny można spędzać inaczej niż przed telewizorem czy komputerem.

Dziś, gdy zabawki wróciły na półki, wiemy jedno, za rok też wyślemy je na wakacje. Może nawet na dłużej.

Tygryski z wizytą w Szkole Podstawowej nr 1

Dnia 27.02.2019r., Tygryski wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 1. Podczas zwiedzania przedszkolakom towarzyszyły ogromne emocje, ponieważ były na pierwszej w swoim życiu prawdziwej lekcji i pierwszy raz zasiadły w szkolnych ławkach. Miały również okazję poznać uczniów klasy I, ich wychowawczynię oraz uczestniczyć razem z Nimi w przerwie lekcyjnej. Dzięki temu spotkaniu poznały zasady panujące na lekcji a także podczas przerwy na szkolnym korytarzu.

Nauka godzin na zegarze - Krasnale

Nauka korzystania z zegara wpisana jest w program nauczania szkolnego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by godziny odczytywały już młodsze dzieci. Wprawdzie znajomość zegara wskazówkowego w obecnych czasach nie wyklucza normalnego funkcjonowania w społeczeństwie (chyba każdy zgodzi się z tym, że zegary cyfrowe wyparły te ze wskazówkami), jednak umiejętność odczytywania godzin jest niezbędna, poza tym nauka godzin na zegarze wskazówkowym może być również wspaniałą zabawą i tak właśnie było podczas dzisiejszych zajęć. Przedszkolaki dowiedziały się jak działa zegar oraz jaką funkcję pełni mała i większa wskazówka. Wykonały również samodzielnie zegar by utrwalić sobie wiadomości z zajęć.