„Pierwszy Dzień Wiosny”
21 marca dzieci z naszego Przedszkola wspólnie z przyjaciółmi z Przedszkola Integracyjnego „Jaskółcze gniazdo” w Golzow (Niemcy) - uroczyście powitały nową porę roku Wiosnę i pożegnały Zimę. Barwnym korowodem wspólnie z Marzannami, kwiatami i bębenkami, przemaszerowaliśmy ulicami naszego osiedla skandując hasła: „Wiosno przyjdź - Zimo odejdź” oraz śpiewając piosenki. Kolorowym korowodem udaliśmy się do ogrodu przedszkolnego, gdzie czekała na nas sama królowa Zima, oddaliśmy jej przygotowane kukły, zaśpiewaliśmy piosenkę „Uciekaj zimo” i w ten oto sposób na dobre ją pożegnaliśmy. Odeszła od nas dźwigając wielką walizkę i Marzanny. Gdy tylko Królowa Zima zniknęła za zakrętem w ogrodzie pojawiła się Pani Wiosna – kolorowa i radosna. Przedszkolaki zaśpiewały dla niej piosenkę. Wszędzie wkoło zrobiło się zielono, a słońce zaczęło świecić mocniej. Bardzo się cieszymy, że Wiosnę powitaliśmy. Mamy nadzieję, że Zimę zobaczymy dopiero za rok.
Galeria
Tygryski i Krasnale stworzyły w swoich salach piękne wiosenne kąciki przyrody. Sadziły cebulę, fasolę oraz zasiały rzeżuchę. Sale stały się piękne i kolorowe, wchodząc do nich czuć zbliżającą się wiosnę. Od dziś przedszkolaki będą pełnić dyżury przy swoich wiosennych kącikach, doglądać, podlewać oraz obserwować etapy rozwoju roślin.
David Lewis stwierdził: „Dziecko rodzi się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością rozwoju we wszystkich kierunkach, potencjalną wybitną inteligencją i zadatkami na rozwijanie wielkiej twórczości oraz dużym talentem społecznym. Trzeba stworzyć mu możliwości ich maksymalnego rozwoju”.
Dlatego 12 marca 2019 r. w Przedszkolu Miejskim nr 2 odbył się II Przedszkolny Dzień Talentów. Celem prezentacji było rozwijanie zdolności, umiejętności i talentów dzieci, radzenie sobie z emocjami na forum grupy, stworzenie radosnej atmosfery podczas spotkania we współpracy z rodzicami (przygotowanie dzieci). Dzieci zaprezentowały swoje talenty: sportowe, taneczne, recytatorskie, plastyczne, konstrukcyjne. Dień talentów był bardzo ekscytującym dla przedszkolaków wydarzeniem, w którym przełamywały tremę występując przed publicznością, zachęcały rówieśników do rozwijania swych pasji. Prezentacja hobby i zainteresowań, była także okazją do promocji aktywnego trybu życia, w którym wysokie technologie nie są jedynym sposobem na spędzanie czasu wolnego.
Dnia 6.03.2019r., grupa Tygrysków odwiedziła Dom Seniora, a w szczególności mieszkające tam Panie z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny pt. ,,Żuraw i czapla'', zaśpiewały piosenki, zatańczyły oraz recytowały wiersze. Po występach wręczyły własnoręczne wykonane kwiaty oraz złożyły życzenia.
Dnia 6.03.2019r., grupa Krasnali odwiedziła Ośrodek Pomocy Społecznej, a w szczególności mieszkające tam Panie z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet. Przedszkolaki zaśpiewały piosenki, zatańczyły oraz recytowały wiersze. Po występach wręczyły własnoręcznie wykonane kwiaty oraz złożyły najsedeczniejsze życzenia.
Zajęcia te to terapia, która polega na wzroście zdolności percepcyjno-poznawczych, socjalizacji, uzewnętrznieniu przeżyć i doznań oraz usprawnieniu możliwości ruchowych. Jest to relaksacja pozwalająca na odreagowanie wewnętrznych napięć, niepowodzeń i frustracji. Zajęcia te mają na celu pobudzanie wszechstronnego rozwoju dziecka, rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień artystycznych. Stwarzają możliwości do własnych wypowiedzi za pomocą różnorodnych środków artystycznych. Rozwijają sprawność manualną, podnoszą poziom samoakceptacji oraz pomocne są w rozładowaniu negatywnych napięć, emocji czy agresji.
Wyobrażając sobie salę przedszkolną zazwyczaj mamy na myśli pięknie umeblowane pomieszczenia z oszałamiającą wręcz ilością zabawek. Przedmioty takie, jak samochodziki, klocki czy lalki i maskotki to obowiązkowe elementy wyposażenia w każdym przedszkolu. Jednak w naszym przedszkolu zabawki wyjechały na tygodniowe wakacje, a w ich miejsce zawitały kartony, rolki, pudełka, butelki, zakrętki, sznurki, rurki, tuby i wiele różnych rzeczy, które zabawkami nie są. Ale było tak do czasu, gdy trafiły na nasze przedszkolaki.
Początkowo dzieci próbowały odnaleźć się w nowej rzeczywistości, szybko jednak zaczęły tworzyć. Najpierw samochody, domki, bazy, a był to zaledwie początek możliwości naszych przedszkolaków. W salach powstały całe miasta z bankami, sklepami, aptekami, nie brakowało też zakładów usługowych takich jak: salon kosmetyczny, fryzjerski. Powstały również biura, hotele, więzienie, a nawet zoo.
Wielką frajdą była możliwość przejażdżki kartonowym autem, czy lot samolotem, jazda kartonową windą z upchanymi pasażerami (na zasadzie ilu nas się zmieści w kartonie?). Radość dzieciom sprawiało przechodzenie tunelem zrobionym z kartonowych pudeł, bycie prezesem banku, właścicielem sklepu, kosmetyczką czy strażnikiem w więzieniu.
"Tydzień bez zabawek” był doskonalą okazją do rozwijania wyobraźni i kreatywności przedszkolaków, prowokował do działania. Podczas tworzenia dzieci uczyły się sklejać taśmą oraz klejem na gorąco, tapetować lub malować kartonowe domy. Wycinały, wydzierały, kleiły, wiązały. Dodatkowo zdobyły umiejętność sztuki negocjacji i doskonaliły umiejętności rozwiązywania konfliktów. Szczególnie starszaki chętnie pomagały młodszym kolegom i współpracowały z rówieśnikami. Ogromną dumą napawało je wykonanie zabawki według własnego projektu! Dzięki tym działaniom każdy przedszkolak przełamał brak wiary we własne możliwości i poznał radość tworzenia, doskonaląc przy okazji swe umiejętności manualne oraz plastyczno-techniczne. Dzieci nauczyły się, że do wspaniałej zabawy wystarczy jedynie odrobina wyobraźni. Przekonały się, jak wiele niepowtarzalnych rzeczy można zrobić samemu bądź z pomocą nauczyciela, a czas wolny można spędzać inaczej niż przed telewizorem czy komputerem.
Dziś, gdy zabawki wróciły na półki, wiemy jedno, za rok też wyślemy je na wakacje. Może nawet na dłużej.
Dnia 27.02.2019r., Tygryski wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 1. Podczas zwiedzania przedszkolakom towarzyszyły ogromne emocje, ponieważ były na pierwszej w swoim życiu prawdziwej lekcji i pierwszy raz zasiadły w szkolnych ławkach. Miały również okazję poznać uczniów klasy I, ich wychowawczynię oraz uczestniczyć razem z Nimi w przerwie lekcyjnej. Dzięki temu spotkaniu poznały zasady panujące na lekcji a także podczas przerwy na szkolnym korytarzu.
Nauka korzystania z zegara wpisana jest w program nauczania szkolnego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by godziny odczytywały już młodsze dzieci. Wprawdzie znajomość zegara wskazówkowego w obecnych czasach nie wyklucza normalnego funkcjonowania w społeczeństwie (chyba każdy zgodzi się z tym, że zegary cyfrowe wyparły te ze wskazówkami), jednak umiejętność odczytywania godzin jest niezbędna, poza tym nauka godzin na zegarze wskazówkowym może być również wspaniałą zabawą i tak właśnie było podczas dzisiejszych zajęć. Przedszkolaki dowiedziały się jak działa zegar oraz jaką funkcję pełni mała i większa wskazówka. Wykonały również samodzielnie zegar by utrwalić sobie wiadomości z zajęć.