Przedszkole Miejskie nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników w Kostrzynie nad Odrą

Promocja Zdrowia

Nasze przedszkole przystąpiło do Lubuskiej sieci szkół promujących zdrowie

Informacje o projekcje SZPZ

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej – pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Jakie są główne cechy Szkoły Promującej Zdrowie?

1.Edukacja zdrowotna jako ważny element programu nauczania przedszkola.

2.Etos zdrowia w przedszkolu.

3.Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

Jakie są cele Szkoły Promującej Zdrowie?:

Nadrzędnym celem SZPZ jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej.

Aby to osiągnąć społeczność przedszkolna powinna starać się m.in.:

  • kształtować poczucie odpowiedzialności za zdrowie u każdej osoby, w rodzinie i w społeczności lokalnej,
  • zachęcać do zdrowego stylu życia oraz stworzyć wychowankom
    i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
  • umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać w nich poczucie własnej wartości,
  • zapewnić sprzyjające zdrowiu środowisko do pracy i nauki,
  • włączyć edukację zdrowotną dzieci do programu wychowania przedszkolnego z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania,
  • wyposażać dzieci  w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska fizycznego,
  • włączyć do działań przedszkola służbę zdrowia, zwłaszcza do edukacji zdrowotnej.

Szkołę promującą zdrowie tworzą lub współuczestniczą w jej tworzeniu:

- wychowankowie;

- nauczyciele;

- rodzice;

– inni pracownicy szkoły;

– inne osoby ze społeczności lokalnej.

O PROMOCJI ZDROWIA

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80 dwudziestego wieku. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Polsce, Czechosłowacji i Węgrom realizację projektu: „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej i tak stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie i obejmuje obecnie 45 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i  Komisja Europejska.

 

NASZE DZIAŁANIA

Rok szkolny 208/2019

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
Dzieci z naszego przedszkola obchodziły Dzień Przedszkolaka w czwartek. Przedszkolaki z wszystkich grup spotkały się w ogrodzie przedszkolnym specjalnie przygotowanym do uroczystości i rozpoczęły świętowanie od wspólnego odśpiewania „Sto lat” oraz zdrowej przekąski -owocowego tortu. Następnie zostały wypuszczone na plac baloniki, a dzieci do wspólnej zabawy zaprosił Wesoły Clown. Radość i śmiech uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.

Spotkanie z pielęgniarką.

26 września 2018 r. w naszym Przedszkolu w ramach realizacji zadań Przedszkola Promującego Zdrowie oraz Programu „Bezpieczne przedszkole" odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką Heleną. „Piramida zdrowia” to myśl przewodnia interesującej opowieści dla dzieci z naszego przedszkola. Głównym celem pogadanki było kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń prozdrowotnych. Podczas spotkania, przedszkolaki dowiedziały się jakie produkty służą zdrowia, a które mu szkodzą, oraz uzyskały praktyczne rady jak dbać o własne zdrowie.

Europejski Tydzień Sportu

Jestem aktywny = Jestem zdrowy! W ostatnim tygodniu września dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników przyłączyły się do obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu. Już po raz trzeci, brały udział w zajęciach ruchowych pod hasłem Jestem aktywny= Jestem zdrowy! Europejski Tydzień Sportu (ETS) jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok. Przedszkolaki z chęcią i wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych im aktywnościach ruchowych. Zdrowy tryb życia, to nie tylko dbanie o aktywność fizyczną, ale także nabywanie prawidłowych nawyków żywieniowych, o których opowiedziała dzieciom pani pielęgniarka Helena Rudaniecka. Słuchając wiadomości na temat Piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, przedszkolaki dowiedziały się jakie produkty służą zdrowiu, a które mu szkodzą oraz uzyskały praktyczne rady jak dbać o własne zdrowie. Dziękujemy za miłe spotkanie.

VIII Olimpiada Sportowa Przedszkolaków

10. 10. 2018 r. odbyła się VIII Olimpiada Sportowa Przedszkolaków o Puchar Burmistrza Kostrzyna nad Odrą. W olimpiadzie wzięło udział dwanaścioro reprezentantów grup 5 i 6-latków z naszego przedszkola. Rywalizacja z rówieśnikami z innych kostrzyńskich przedszkoli była bardzo wyrównana. Za wyczerpujące zmagania mali sportowcy otrzymali, medale i dyplomy oraz puchar. i certyfikat uczestnictwa w VIII Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków.

Jak dbać o zdrowie - zabawy badawcze Kotków

W ramach realizacji programu profilaktyki i promocji zdrowia grupa Kotków z naszego przedszkola realizowała tematykę „Dary z ogrodu i sadu” podczas zabaw i zajęć dzieci poznały elementarne zasady zdrowego odżywiania, miały okazję badać właściwości, poznać nazwy i wygląd owoców i warzyw z polskich upraw. Dowiedziały się, że warzywa i owoce dostarczają składników, których organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać ani magazynować, a regularne spożywanie tych produktów bezpośrednio wpływa na prawidłowy rozwój. Wiedzą, też, że dostarczają one niezbędnych witamin i składników mineralnych. Kotki miały również możliwość bezpośredniego poznania sposobów przetwarzania owoców i warzyw robiąc samodzielnie sok owocowo-warzywny i chipsy jabłkowe. Regularne spożywanie warzyw i owoców może wzmocnić odporność dziecka, gdyż są one źródłem cennych witamin: witaminy C, beta-karotenu, kwasu foliowego oraz witamin E i K. Ponadto zawierają sporo składników mineralnych takich jak: potas, magnez, wapń i sód. Są źródłem cennego błonnika. Zawarty w owocach i warzywach błonnik pokarmowy nie jest trawiony przez enzymy przewodu pokarmowego. Spełnia on jednak bardzo ważną rolę, m.in.: posiada zdolność regulowania pracy przewodu pokarmowego, poprawia perystaltykę jelit oraz neutralizuje substancje toksyczne.  Wspomagają wzrok. W kukurydzy, brokułach i szpinaku znajdują się barwniki – luteina i zeaksantyna. Ich wysokie stężenie we krwi może chronić siatkówkę oka przed uszkadzającym wypływem promieniowania słonecznego. Trudno więc nie doceniać roli, jaką warzywa i owoce odgrywają w diecie dzieci. Ich regularne spożywanie może nie tylko wspomóc prawidłowy rozwój maluchów, ale także uchronić je przed tak powszechnymi chorobami jak: otyłość, cukrzyca lub nadciśnienie.

Dzień pieczonego ziemniaka w grupie Kotków, Smerfów, Tygrysków i Krasnali. Ten dzień był pełen niezapomnianych wrażeń, ponieważ nie obyło się bez konkurencji sportowych, w których przedszkolaki miły okazję rywalizować z rówieśnikami i rodzicami. Po sportowych zmaganiach przedszkolaki skosztowały, jak smakuje pieczony ziemniak prosto z ogniska oraz upiekły samodzielnie kiełbaski.
Przedstawienie edukacyjne "Pipi Skarpetka"

Dnia 23 października dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przedstawieniu edukacyjnym „Pipi Skarpetka”. Podczas spektaklu poruszany był szeroko pojęty temat bezpieczeństwa. Dzieci w trakcie widowiska poznały znaki drogowe i podstawowe zasady ruchu drogowego oraz zasady bezpieczeństwa podczas pobytu samemu w domu.

Dzień dyni i jabłka u Tygrysków

Święto dyni i jabłka połączone było z realizacją jednego z zadań projektu ,,Piękna nasza Polska cała''. Dzieci wspólnie piekły placek dyniowo-jabłkowy oraz uczestniczyły w grach i zabawach związanych z obchodzonym świętem.

Dzień dyni i jabłka u Krasnali

Dnia 30.10.2018r., w naszej grupie obchodziliśmy Dzień dyni i jabłka. Krasnale miały do wykonania 3 zadania. Pierwsze to udekorowanie wybranej dyni według własnego pomysłu, następnie zaprojektowanie drogi dla Ozobot na dużych arkuszach papieru do swojej dyni. A na zakończenie, Krasnali odwiedziła babcia Kuby z którą wspólnie upiekli pyszne ciasto z dyni i jabłka.

Kotki poznają zasady poruszania się w ruchu pieszym

MOJA DROGA DO PRZEDZKOLA Kotki z naszego przedszkola poznają elementarne zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się w ruchu pieszym. Poznają sygnalizator świetlny oraz nabywają umiejętność przechodzenia przez jezdnię.

Dzień dyni i jabłka u Kotków i Smerfów

30 10.2018 r. w grupie Kotków i Smerfów z naszego przedszkola zorganizowano Dzień dyni i jabłka, na który zaprosiliśmy nasze kochane babcie. Wspólnie z gośćmi dzieci przygotowały i upiekły aż 4 ciasta (dwa jabłeczniki i dwa ciasta z dynią). Pod opieką babć dzieci kroiły jabłka, tarły dynie na tarce, mieszały wszystkie potrzebne składniki do ciast. Zabawy przy tym był co nie miara. Ciasta były przepyszne o czym mogli przekonać się wszyscy uczestnicy.

Próba ewakuacyjna

Dnia 31.10.2018 r w naszym przedszkolu miała miejsce próba ewakuacja.

Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku. Działania zostały przeprowadzone przy współudziale strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kostrzynie nad Odrą, którzy obserwowali jak uczestnicy ewakuacji na sygnał opuścili budynek przedszkola wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi i udali się na miejsce zbiórki. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. Przed budynkiem przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka - samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt.

W próbnej ewakuacji wzięły udział wszystkie obecne w tym dniu dzieci z 4 grup przedszkolnych - 78 dzieci, oraz cały personel placówki.

Ćwiczenia tego typu są przeprowadzane każdego roku w naszym przedszkolu, gdyż już od najmłodszych lat należy uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa oraz wdrażać kadrę do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zagrożenia.

Zajęcia z pedagogiki zabawy wg Klanza u Krasnali

Krasnale miały okazję brać udział w zajęciach z pedagogiki zabawy wg Klanza. Metoda ta powstała na bazie doświadczeń austriackich pedagogów i ich tzw. Spielpedagogik, która to zrodziła się w latach 90. XX wieku i została przeniesiona na grunt polski.

Opiera się ona na rozumieniu terminu "zabawa" pojmowanego jako czynność dającą przyjemność, wyzwalającą kreatywność, zaspokajającą różne potrzeby, pozwalającą na poznanie nowych wartości, zdobycie wiedzy, a także na budowanie odrębnego, fikcyjnego świata.

Metoda ta zakłada, że każdy człowiek może rozwijać się przez całe życie. Dlatego podczas zajęć pedagog dąży do sytuacji edukacyjnych, w których każdy uczestnik może osiągnąć sukces, co buduje jego pozytywną samoocenę i poczucie własnej wartości.

Jesienne zabawy Smerfów

W piątkowy jesienny, listopadowy poranek do grupy Smerfów przybył wiatr psotnik, który zabrał kolory z pewnego parasola. Dzielne przedszkolaki pomagały mu odzyskać swe piękne kolory, stawiając czoła wielu zadaniom wykonywanym samodzielnie, w parach i zespołach. Wykazały się swoimi umiejętnościami i sprytem podczas zadań angażujących ich zmysły: wzrok, słuch, równowagę. To była udana zabawa! :)

Teatrzyk kukiełkowy pt., Kozucha kłamczucha''

Dnia 20.11.2018r, przedszkolaki brały udział w przedstawieniu pt., „Kozucha kłamczucha''. Podczas przedstawienia dzieci dowiedziały się, że kłamstwo zawsze wychodzi na jaw i że nie warto nikogo okłamywać.

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W czwartek 15 listopada w Światowy Dzień Rzucania Palenia rozstrzygnęliśmy kolejną edycję konkursu dla 5-6 latków pt., „Nawet dziecko Ci powie: papierosy i alkohol niszczą zdrowie!''. Konkurs przeznaczony był dla dzieci i ich rodzin, miał na celu zwrócenie uwagi, na prowadzenie zdrowego trybu życia bez nałogów.

Przedstawienie edukacyjne

26.11.2018 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły dział w przedstawieniu edukacyjnym pt.: „Przygody Krecika” wystawionym przez aktorów KRAK-ART.

Mały Krecik pewnego dnia postanowił wyprowadzić się z swojego domku-kopca i znaleźć nowocześniejsze mieszkanie, większe i jaśniejsze. Krecik podczas swoich poszukiwań poznał pszczołę, wiewiórkę i sójkę, które opowiedziały mu o swoich domach. Morał tej bajki jest bardzo prosty i oczywisty: we własnym domu zawsze najlepiej!

Zajęcia otwarte u Tygrysków

Dnia 28.11.2018r., Tygryski zaprosiły swoich rodziców na zajęcia otwarte pod tytułem ,,Już wiem, jak zdrowo jeść''. Podczas spotkania dzieci i rodzice dowiedzieli się jak należy się zdrowo odżywiać oraz jakich produktów należy unikać. Przedstawiona została piramida żywienia i aktywności fizycznej. Dzieci wykazały się świetną znajomością zasad zdrowego żywienia oraz nazwami owoców i warzyw. Pod koniec spotkania wspólnie z rodzicami miały za zadanie obrać oraz pokroić owoce i warzywa, a następnie przygotowano zdrowe i pyszne soki oraz koktajle.

Spotkanie ze Strażakiem

Dnia 11.12.2018r nasza przedszkole odwiedził Strażak z Kostrzyńskiej Straży Pożarnej w ramach Programu Preorientacji Zawodowej oraz Programu profilaktyki i promocji zdrowia Dzieci miały okazję poznać pracę strażaka oraz zobaczyć sprzęt jaki jest niezbędny by gasić pożary i ratować ludzie życie. Poznały również elementarne zasady pierwszej pomocy (układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz zasady wzywania pomocy).

Przedstawienie edukacyjne

19.12.2018 r nasze przedszkolaki wzięły udział w przedstawieniu w wykonaniu Aktorów teatru “Horyzont “, Była to opowieść o smutnym i nieszczęśliwym jeżyku, martwiącym się, że dzieci go nie lubią, ponieważ nie jest milutkim i mięciutkim zwierzątkiem. Jeżyk zatroskany tym, że ma ostre i kłujące kolce wymyśla sposób w jaki wymienić je na piękne futerko, pomoc mu w tym oferuje mu leśny chochlik, Tuptuś nie przeczuwał podstępu i zgadzał się na pomoc chochlika.

Treść bajki uświadomiła dzieciom, że nie zawsze to co ładne i atrakcyjne jest najlepsze oraz to, że nie powinno się oceniać innych po wyglądzie ani po tym co posiadają.

Dzień Bezpiecznego Internetu - Tygryski i Krasnale

Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł w tym roku na 5 lutego. W naszym przedszkolu obchodziliśmy ten dzień bardzo aktywnie. Dzieci od samego rana same projektowały napis ,,DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU'', który następnie przywiesiliśmy w centralnym miejscu sali. W ramach wspomnianych obchodów bazując na obejrzanym spektaklu w teatrze pt., „Wirus Świrus'' dzieci utrwalały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Tworzyły mapę pojęciową, dokonywały analizy złego i dobrego wpływu Internetu na człowieka, dokonywały własnych przemyśleń i udzielały bardzo mądrych i zaskakujących odpowiedzi, pytały o niezrozumiałe fakty. Zajęcia miały na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci wykazywały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego. Doskonale poradziły sobie w quizie dotyczącym Internetu i korzystania z niego. Każde dziecko zostało obdarowane naklejką DBI2019, a następnie w ramach zadania plastycznego samodzielnie projektowały laptopy i tablety. Dzień Bezpiecznego Internetu to kolejna z akcji przeprowadzonych w naszym przedszkolu mająca na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie czekają na nie sieci. Dlatego też ta inicjatywa zostanie przedłużona o cykl kolejnych zajęć. Zaplanowano indywidualne pogadanki z wychowawcami oraz grupowe prace plastyczne o tematyce związanej z bezpiecznym korzystaniu z Internetu. W trosce o dobro naszych dzieci apelowaliśmy: ,,RODZICU UWAŻAJ, CO TWOJE DZIECKO ROBI PRZY KOMPUTERZE''

Kolejny cykl zajęć - Bezpieczny Internet

Krasnale brały udział w kolejnych zajęciach z cyklu ,,Bezpieczni w sieci''. Zadaniem ich było zaprojektowanie własnej mapy pojęciowej na temat korzyści jakie daje nam Internet. Przedszkolaki zrobiły to za pomocą znaków graficznych oraz krótkich wyrazów.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 u Krasnali i Tygrysków

Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112 w tym roku przypadł na dzień 11 lutego (poniedziałek). Święto miało na celu przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób. "112" to numer alarmowy, który obowiązuje we wszystkich krajach europejskich. Obyśmy nigdy nie musieli z niego korzystać, bo oznaczałoby to, że mamy kłopoty.

W jakich sytuacjach dzwonić pod ten numer, a w jakich nie? Jak rozmawiać z dyspozytorem i jakich informacji mu udzielić. Nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć, jakie zagrożenie może nas spotkać, ale najważniejsze, aby uczyć dzieci co powinny wówczas zrobić i aby bez paniki potrafiły wezwać pomoc. W naszym przedszkolu 5 i 6 latki utrwalały te zasady podczas Międzynarodowego Dnia Numeru Alarmowego, który rozpoczęły wysłuchaniem opowiadania „Kuba i Cukierki”, potrafiły dokonać oceny zagrożenia sytuacji, zadawały istotne pytania oraz udzielały odpowiedzi. Wykonały samodzielnie telefon komórkowy, który wykorzystały podczas odgrywania scenek, gdzie doszło do potrącenia pieszego, wzywały pomoc, utrwalając zasady przekazywania informacji dla dyspozytora, udzielały pierwszej pomocy jako świadek zdarzenia i jako profesjonalny lekarz. Rozwiązywały łamigłówki na temat bezpieczeństwa. Podczas zajęć wychowawca przypomniał również dzieciom czego nie wolno robić bawiąc się w czasie zabaw zimowych.

Zajęcia z arteterapii - Krasnale

Zajęcia te to terapia, która polega na wzroście zdolności percepcyjno-poznawczych, socjalizacji, uzewnętrznieniu przeżyć i doznań oraz usprawnieniu możliwości ruchowych. Jest to relaksacja pozwalająca na odreagowanie wewnętrznych napięć, niepowodzeń i frustracji. Zajęcia te mają na celu pobudzanie wszechstronnego rozwoju dziecka, rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień artystycznych. Stwarzają możliwości do własnych wypowiedzi za pomocą różnorodnych środków artystycznych. Rozwijają sprawność manualną, podnoszą poziom samoakceptacji oraz pomocne są w rozładowaniu negatywnych napięć, emocji czy agresji.

Dzień Talentów

David Lewis stwierdził: „Dziecko rodzi się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością rozwoju we wszystkich kierunkach, potencjalną wybitną inteligencją i zadatkami na rozwijanie wielkiej twórczości oraz dużym talentem społecznym. Trzeba stworzyć mu możliwości ich maksymalnego rozwoju”.

Dlatego 12 marca 2019 r. w Przedszkolu Miejskim nr 2 odbył się II Przedszkolny Dzień Talentów. Celem prezentacji było rozwijanie zdolności, umiejętności i talentów dzieci, radzenie sobie z emocjami na forum grupy, stworzenie radosnej atmosfery podczas spotkania we współpracy z rodzicami (przygotowanie dzieci). Dzieci zaprezentowały swoje talenty: sportowe, taneczne, recytatorskie, plastyczne, konstrukcyjne. Dzień talentów był bardzo ekscytującym dla przedszkolaków wydarzeniem, w którym przełamywały tremę występując przed publicznością, zachęcały rówieśników do rozwijania swych pasji. Prezentacja hobby i zainteresowań, była także okazją do promocji aktywnego trybu życia, w którym wysokie technologie nie są jedynym sposobem na spędzanie czasu wolnego.

Kąciki przyrody u Tygrysków i Krasnali

Tygryski i Krasnale stworzyły w swoich salach piękne wiosenne kąciki przyrody. Sadziły cebulę, fasolę oraz zasiały rzeżuchę. Sale stały się piękne i kolorowe, wchodząc do nich czuć zbliżającą się wiosnę. Od dziś przedszkolaki będą pełnić dyżury przy swoich wiosennych kącikach, doglądać, podlewać oraz obserwować etapy rozwoju roślin.

Obchody Światowego Dnia Wody

Woda jest życiodajnym płynem, składnikiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów na kuli ziemskiej. 22 marca był idealnym dniem dla przypomnienia wszystkim o potrzebie dbania o wodę, w tym dniu bowiem Obchodzimy Światowy Dzień Wody. Biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Wolę wodę” w naszym Przedszkolu cyklicznie realizowane są różne tematy związane z wodą oraz promowaniem picia wody, jako niezbędnego składnika zrównoważonej diety. Jednak 22 marca, aby głębiej podkreślić Światowy Dzień Wody, w przedszkolu odbyły się różnorodne zabawy i zajęcia, które miały na celu uświadomienie dzieciom, że woda potrzebna nie tylko do picia, że bez po prostu niej nie byłoby życia. W czasie tych zajęć dzieci miały możliwość obcowania, doświadczania i zabawy z wodą: poznały jej właściwości za pomocą rożnych zmysłów: smaku, węchu, wzroku, dotyku. Uczestniczyły też w różnych doświadczeniach i zabawach badawczych.

Przedstawienie edukacyjne „Łakocie Jasia i Małgosi"

27 marca w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów teatru KRAK-ART z Krakowa, którzy zaprezentowali dzieciom bajkę pt. „Łakocie Jasia i Małgosi” Dzieci miały okazję poznać na nowo tą znana baśni braci Grimm, bowiem aktorzy nadali jej charakter profilaktyczny. Bohaterowie przedstawienia przypomnieli dzieciom podczas spektaklu o zasadach zdrowego odżywiania oraz o bezpiecznym zachowaniu się w kontakcie z obcymi. Przedstawienie było również okazją do przypomnienia jak ważne są wartości takie jak dobro, przyjaźń i współpraca. Wartka akcja oraz możliwość uczestniczenia w spektaklu spotkała się z wielką aprobatą naszych przedszkolaków.

Warsztaty pt. Uważność i spokój żabki - Tygryski

2.04.2019r., Tygryski miały okazję uczestniczyć w zajęciach z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pt., Uważność i spokój żabki. Zajęcia mały na celu pokazanie dzieciom jak należy opanować swoją złość, gdy jesteśmy zdenerwowani. Przedszkolaki poznały kilka ćwiczeń ruchowych oraz oddechowych pozwalających wyciszyć się oraz jak radzić sobie w stresujących sytuacjach a także odkryły swój magiczny przycisk ,,pauzy'', który automatycznie ich uspakaja i poprawia humor.

Dzień Marchewki

4.04.2019r., w naszym przedszkolu był dniem wyjątkowym - pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu dzieci i panie przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Przedszkolaki na zajęciach poznały zalety i walory marchewki. Dzieci mogły się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy: jak bardzo jest zdrowa, o tym że zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Mało znaną ciekawostką jest to, że zielona nać marchewki jest także jadalna, można z niej zrobić koktajl dodając korzeń marchwi i cytrynę. Warto go pić, bo to witaminowa „bomba”. Jak się okazuje z marchewki można zrobić też dżem, sok  i upiec marchewkowe ciasto. Ten „bardzo zdrowy dzień pomarańczowy” wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście o marchewce, chrupaniem surowych marchewek, próbowaniem marchewkowego soku a także degustacją marchewkowego ciasta. Był to dzień w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili! Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, mającym charakter zabaw, konkursów, zagadek rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.

Kotki na wycieczce - poznajemy wiosenne prace w ogrodzie

08.04.2019 r. Kotki z naszego przedszkola wybrały się do ogrodu działkowego w celu zaobserwowania wiosennych prac w ogrodzie. Obserwowały sposób przygotowania ziemi pod zasiew lub sadzenie. Poznały narzędzia ogrodnicze. Obserwowały wiosenne kwiaty, kwitnące drzewa, a co najważniejsze oddychały świeżym przesyconym aromatem kwiatów powietrzem

Przedszkolny Masterchef - konkurs dla dzieci i rodziców

12.04.2019 r.  w PM 2 już po raz drugi odbył się konkurs dla dzieci i rodziców „Przedszkolny Masterchef”. Konkurs jest ukoronowaniem całorocznych działań nauczycieli i ekspertów, w czasie których dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania się, dbania o higienę osobistą oraz szeroko pojmowanego zdrowia fizycznego i psychicznego zgodnie z realizowanym programem profilaktyki i promocji zdrowia. W tym roku, do konkursu zgłosiło się dziewięć drużyn. Wśród głównych potraw i przekąsek królowały soki owocowe i przeciery owocowo-warzywne, Carpaccio z buraka, zdrowe kanapeczki z chlebka własnego wypieku i dżemu wyrobu domowego, tosty z owocami, szaszłyki i jeżyki owocowe. Nie zabrakło też zdrowych łakoci - tortu bezowo-owocowego oraz ciasteczek owsianych z czekoladą.

Wykwalifikowana grupa „ekspertów kulinarnych” składająca się z przedszkolaków oraz pracowników przedszkola z niecierpliwością oczekiwała na efekty pracy drużyn.   Gdy tylko gotowe potrawy, przekąski, przeciery i soki wystawiono na pięknie udekorowanych stołach przystąpiono do degustacji. W mig wszystko zniknęło ze stołów i uznano, że wszyscy zasługują na najwyższe gratulacje. Po takiej bombie witaminowej dzieci wróciły do sal uśmiechnięte i pełne zapału do zabawy.

Udział w ogólnopolskiej akcji "#SegregujeMy"

Ochrona środowiska, ekologia to tematy niezwykle ważne, dlatego też, 25 kwietnia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "#SegregujeMy". Akcja ta, łącząc naukę z zabawą przyczyniła się do zwiększenia świadomości wśród najmłodszych.  Celem inicjatywy była popularyzacja poprawnego segregowania odpadów i promowanie postaw proekologicznych.

Sprintem do maratonu - czyli V Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków

„Sprintem do maratonu biegnie dziecko każde,

Sprintem do maratonu, bo zdrowie jest ważne,

Sprintem do maratonu po zdrowie na mecie,

sprintem do maratonu wygrać je możecie.”

Okres przedszkolny ma szczególne znaczenie dla kształtowania motoryczności dzieci. Dzięki aktywności ruchowej, dziecko poznaje otoczenie i opanowuje nowe umiejętności. Pamiętając, że aktywność ruchowa dla przedszkolaków to zabawa i czysta forma rekreacji 17.05.2019 o godzinie 12:00 podjęliśmy, jako cała społeczność przedszkolna udział w niezwykłym wydarzeniu jakim jest V Ogólnopolski Maraton Przedszkolaków „Sprintem do maratonu”. Pogoda dopisała, przybyli rodzice i zaproszeni goście. Każdy uczestnik maratonu został oznaczony numerem startowym. Nie zapomnieliśmy, że przed każdymi zawodami ważna jest rozgrzewka, tym razem poprowadzona przez naszą panią dyrektor.  W maratonie wziął udział Mały Miś, bowiem zmisiowana grupa 4- latków nadal realizuje projekt „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, którego celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz podejmowanie różnych aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela. Jednym, a zarazem ostatnim z modułów projektu jest „Moduł aktywności sportowe”, którego zwieńczeniem jest dołączenie zmisiowanej grupy, do wydarzenia „Sprintem do maratonu” - co też uczyniliśmy. Gdy rozgrzewka dobiegła końca wszyscy udali się na linię startu. Sygnałem do startu był dźwięk wydobywający się z trąbki kibica, z tym zadaniem zmierzył się jeden z rodziców naszych przedszkolaków. Trasa prowadziła wokół przedszkola, a biegnących uczestników było, aż 115. Dzieci w skupieniu biegły, starając się jak najszybciej dobiec do mety. W naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nie liczyło się bowiem zdobyte miejsce, a pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej atmosferze, aktywnie spędzając czas wolny. Wysiłek biegaczy został doceniony i nagrodzony, każdy otrzymał medal i gratulacje. Po ceremonii rozdania medali na uczestników czekał warzywno- owocowy poczęstunek regeneracyjny w myśl założeń Przedszkola promującego zdrowie, o który zadbali rodzice, na których zawsze możemy liczyć. Celem niniejszego działania było promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Gratulujemy wszystkim biegaczom, którzy podjęli z nami wyzwanie! To był wspaniały, wspólnie spędzony czas.

Wycieczka na Komisariat Policji - Krasnale

14.05.201r., Krasnale zwiedzały pobliski Komisariat Policji w ramach realizacji Programu Preorientacji Zawodowej. Dzieci poznały zawód policjanta. Podczas wycieczki miały okazję zobaczyć, jak wygląda policyjna dyżurka oraz dowiedziały się na czym polega praca policjanta. Przedszkolaki zobaczyły również pomieszczenia, w których przebywają zatrzymani, a także miały możliwość obejrzenia nowego radiowozu oraz usłyszeć syreny alarmowe. Spotkanie było również okazją do przypomnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu, w przedszkolu i na ulicy; do utrwalenia numerów alarmowych.

Dzień Rodziny na sportowo 2019

Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka i odwrotnie - dziecko to światło i szczęście w życiu każdej mamy i taty. By dać wyraz tym wszystkim uczuciom, w tym roku nasze przedszkolaki po raz kolejny miały okazję świętować Dzień Rodziny podczas Festynu, który odbył się w przedszkolu 31 maja pod hasłem "Dzień rodziny na sportowo". Celem naszej imprezy było przede wszystkim wzmacnianie emocjonalnej więzi z rodziną, integracja poprzez wspólną zabawę, jak również propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie do wspólnego spędzania czasu wolnego w aktywny sposób. Spotkanie rozpoczęliśmy od gorącej rozgrzewki poprowadzonej przez WF Kostrzyn, po czym rozpoczęto sportowe zmagania. Rodzice i inni członkowie rodzin wspólnie z dziećmi chętnie brali udział w konkurencjach sportowych Po sportowych emocjach, czekały na nas stacje rekreacyjne, dmuchane zamki, bańki mydlane stacje malarskie oraz   popcorn, wata cukrowa, fontanna czekoladowa, mnóstwo owoców i łakoci. Nie zabrakło też pysznej grochówki i grillowanych kiełbasek.  To był niezwykle udany dzień, który zostanie w naszej pamięci na długi czas!

Dzień Dziecka w sali zabaw w Kunowicach

 3 i 4.06.2019r., z okazji Dnia Dziecka nasze przedszkole przy pomocy rodziców zorganizowało wycieczkę do Rodzinnego Centrum Rozrywki ,,Uśmiechnięta Planeta'' w Kunowicach. Była to podróż na planetę, na której priorytetem jest dobra zabawa, bajeczne urodziny, rozwijanie pasji i miłe spędzanie wolnego czasu. Przede wszystkim wspólnie i aktywnie. To miejsce pozwoliło naszym przedszkolakom unieść się nad ziemią i na chwilę oderwać od rzeczywistości. Do dyspozycji dzieci były między innymi: labirynty z elementami parku linowego, strefa armatek, fontanna i basen z kuleczkami, tyrolka, interaktywna podłoga, kącik malucha, trampoliny a także miejsce do odpoczynku po 2 godzinach świetnej zabawy! Bardzo ważnym elementem tej wycieczki było także przeprowadzenie rozmowy przez pracowników sali zabaw na temat zasad bezpieczeństwa podczas zabawy oraz omówienie tego w jaki sposób należy poruszać się po sali.

Polsko-Niemiecka spartakiada sportowa w Strausbergu

Dnia 07.06.2019 roku dzieci z grup 5 i 6 latków uczestniczyły w XX Polsko-Niemieckiej Olimpiadzie Przedszkoli w Strausbergu. Przed przystąpieniem do poszczególnych konkurencji zawodnicy wzięli udział w uroczystym otwarciu Olimpiady: wysłuchali hymnu olimpijskiego i zapalono Znicz Olimpijski. 34 Drużyny rywalizowały ze sobą m. in. w biegu slalomem z taczką, sprincie, rzucie piłką lekarska na odległość, skokach w workach, biegu z hulajnogą i konkurencji w dużej sztafecie. Na zakończenie wszystkie drużyny uczestniczyły w teście kondycyjnym. Zmagania przebiegały zgodnie z zasadami walki fair-play i były bardzo zacięte. Zawodnicy walcząc o kolejne miejsca dla swoich drużyn wykazali się dużą sprawnością fizyczną, poczuciem odpowiedzialności, umiejętnością pracy w zespole, a przede wszystkim ogromną radością z wyników swoich i kolegów. Pogoda nam dopisała, humory również. Jedni wygrywali, drudzy przegrywali, jednak wszyscy bawili się świetnie. Olimpiada była okazją do spotkania się dzieci sąsiadujących ze sobą przedszkoli nie tylko z naszego kraju, ale i Niemiec oraz konfrontacji własnych umiejętności z umiejętnościami rówieśników. Wróciliśmy wszyscy szczęśliwi i zadowoleni. Dużego wsparcia udzielili nam obecni z nami rodzice.

Przedstawienie edukacyjne pt., „Bezpieczne wakacje nad wodą

19 czerwca br. aktorzy Agencji Artystycznej ,,Horyzont” w Krakowie wystąpili dla dzieci w przedstawieniu edukacyjnym ,,Niebezpieczne zabawy nad wodą”. Podczas przedstawienia dzieci miały okazje poznać Kubusia, który marzył by zostać piratem. Nasze przedszkolaki starły się nakłonić bohatera, aby słuchał rad taty. Niestety Kubuś mimo wszystko sam poszedł na plaże, spotkał tam pirata i wbrew wszystkiemu co sądził okazało się, że bycie piratem nie jest niczym dobrym. Nasz bohater wraz za dziećmi rzucił zaklęcie na złego pirata i od tego czasu groźny pirat stał się dobry i pomocny dla ludzi. Dobry pirat został ratownikiem wodnym i zapoznał dzieci ze znaczenie białej i czerwonej flagi na plaży oraz znakami ,,Zakaz pływania” oraz ,,Plaża strzeżona”. Na koniec dzieci bez problemu wiedziały co oznaczają flagi oraz na której plaży mogą się kąpać. Dodatkowo dzieci już wiedzą, gdzie szukać pomocy w momencie, gdy zgubią się na plaży, że same nie mogą wchodzić do wody oraz znają zasady bezpieczeństwa nad wodą.

 

Rok szkolny 2017/2018

W środę 16. 05. 2018 r. w ramach realizacji programu „„Sport uprawiamy i zdrowo się odżywiamy” - promocja zdrowego stylu życia. W naszym przedszkolu odbyłsię konkurs dla dzieci i rodziców „Przedszkolny Masterchef”
Każdy z uczestników miał za zadanie przygotować kolorowy i przede wszystkim zdrowy posiłek. Przedszkolaki z rodzicami ochoczo zabrały się do pracy, zabawy było co nie miara!  I tak oto pojawiły się placuszki z owocami, owocowy bukiet i kolorowe koktajle, sałatki owocowe, zupa dyniowa, a nawet kompot z cytryny słodzony miodem oraz słodkie szyszki z prażonego ryżu w masie korówkowej. Po degustacji uznano, że wszyscy zasługują na najwyższe uznanie. Po takiej bombie witaminowej dzieci wróciły do sal uśmiechnięte i pełne zapału do zabawy.

 

"Jestem bezpieczny podczas wakacji" - spotkanie edukacyjne

Podczas tego spotkania dzieci poznały zasady ochrony zdrowia podczas wakacji. Uczyły sie zasad bezpieczeństwa nad wodą, w lesie, podczas swobodnych zabaw na wczasach. znaja sposoby ochrony ciała przed nadmiernym nasłonecznieniem, odwodnieniem.

 

27 kwietnia odbyło sie w grupie 6-l kolejne spotkanie warsztatowe w ramach realizacji projektu Akademia Małego Ratownika. Warsztaty dotyczyły postepowania w przypadku zadławienia. Gratulujemy wszystkim dzieciom zdobytej wiedzyi umiejętności.

 

Dzień marchewki

W ramach realizacji programu „Sport uprawiamy i  zdrowo się odżywiamy”- promocja zdrowego stylu życia oraz w ramach zdobywania widadomości na temat kolejnego zmysłu, jakim jest zmysł smaku w dniu 26.04.2018r.  nasze przedszkolaki obchodziły „Dzień Marchewki”. Był to dzień, w którym podkreślono walory smakowe i zdrowotne tego jakże znanego warzywa. Nasz zmysł smaku, pracował dzisiaj niezwykle intensywnie, gdy próbowaliśmy samodzielnie wyciskanego soku z pysznej marchwi. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte, bo kto marchewkę zjada, tego choroba prędko nie dopada:)!

 

Krasnale już drugi rok biorą udział w zajęciach z zakresu Pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas tych zajęć poznały sposoby tamowania krwi oraz opatrywania ran i skaleczeń. Serdecznie dziekujemy naszemu instruktorowi Panu Wojciechowi za cenne rady i warsztaty.

 

"Jestem bezpieczny na drodze" spotkanie edukacyjne

Dzieci podczas spotkania miały okazję utrwalić znajomość elementarnych zasad poruszania się w ruchu pieszym.

 

 
Tego dnia przedszkolaki wysiewały nasiona pomidorów, papryki, kopru i sałaty  do pojemników z ziemią, tworzac parapetowy ogródek.  Gdy nasiona wyrosną popikujemy młode roślinki tworząc rozsady sadzonek  a nastepnie wysadzimy w przedszkolnym ogródku warzynym.
 

Dzień Bezpiecznego Internetu

6 lutego grupa dzieci 6-letnich z naszego przedszkola przyłączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Jak podają autorzy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. (…) DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu”

 

Z wizytą w Komisariacie Policji

Dzieci odwiedziły Kostrzyński Komisariat Policji, gdzie  miały okazję poznać ważną i niebezpieczną pracę policjantów. Przedszkolaki zobaczyły akcesoria policyjne, doświadczyły tego, jak wygląda odcisk linii papilarnych palców. Zwiedziły cele i gabinety w Komisariacie,   na zewnątrz  chętne dzieci  oglądały radiowóz policyjny. Panowie policjanci pomagali dzieciom i umożliwili usłyszenia sygnałów dźwiękowych.

 

Zabawy sensomotoryczne

W ostatnim tygodniu listopada grupy 5 i 6-l odwiedziła pedagog z miejscowej poradni psychologiczno- pedagogicznej p. Izabela Bielecka, która zaproponowała starszakom szereg zabaw i ćwiczeń wzmacjających ich sprawnośc ruchową. Pani pedagog rozmawiała z dziećmi na temat znaczenia ruchu w rozwoju człowieka. Starszaki wiedzą, że to właśnie ruch jest podstawą ich rozwoju, dzięki sprawnemi i silnemu ciału mogą swobodnie bawić się i uczyć.

 

Akademia Małego Ratownika

Najstarsza grupa przedszkolaków z naszego przedszkola kontynuuje zajęcia Akademii Małego Ratownika. W dniu dzisiejszym  30. 11. 2017r. odbyły się warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadził nasz zaprzyjaźniony Ratownik Medyczny Pan Wojciech. Dzieci miały możliwość utrwalenia znajomości działań na miejscu zdarzenia. Wiedzą, że najważniejsze w udzielaniu pomocy jest zadbanie o własne bezpieczeństwo, a następnie wezwanie odpowiednich służb ratowniczych, znają numery alarmowe oraz zasady wzywania pomocy i udzielania informacji o zaistniałej sytuacji. 6-latki uczyły się również oceny stanu poszkodowanego, czyli przytomności i oddechu. Wiedzą, jak należy sprawdzić czy poszkodowany oddycha (ocena trzema zmysłami: wzrok, słuch i czucie).

 

Starszaki i Tydzień Edukacji Globalnej

W dniach od 18 – 26 listopada obchodzony jest na świecie Tydzień Edukacji Globajnej. To już kolejny rok, kiedy grupa starszaków z naszego przedszkola miała okazję dowiedzieć się czym jest edukacja globalna i dlaczego ludzie na świecie obchodzą właśnie taki tydzień. Tydzień Edukacji Globalnej 2017 obchodziliśmy pod hasłem #CeleZrownoważonegoRozwoju. Przyszłość Świata Zależy Od Nas! 6-l wiedzą, że już dzisiaj muszą dbać o relacje z drugim człowiekiem, o świat, który je otacza, by kolejne pokolenia czyli ich własne dzieci i wnuki mogły spokojnie i szczęśliwie żyć w zgodzie z innymi ludźmi i piękną przyrodą.

Głównym celem Tygodnia Edukacji Globalnej jest zwrócenie uwagi na problemy współczesnego świata, ma zachęcić młodych ludzi do tworzenia sprawiedliwego świata bez niepotrzebnych podziałów rasowych, kulturowych, majątkowych itp., dlatego zaczynamy już od najmłodszych lat, więc od przedszkola :)

 

Profilaktyka ważna sprawa!

W czwartek 16 listopada rozstrzygnęliśmy kolejną edycję konkursu dla 5 i 6- latków pt. "Nawet dziecko Ci to powie: papierosy i alkohol niszczą zdrowie!". Konkurs przeznaczony był dla dzieci i ich rodzin, miał na celu zwrócenie uwagi, na prowadzenie zdrowego trybu życia bez nałogów takich jak papierosy czy alkohol. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, jest to dzień, przypadający corocznie w trzeci czwartek listopada i ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł obchodów niniejszego dnia zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Bardzo się cieszymy, że tak licznie wzięli Państwo udział z dziećmi w konkursie.

 

Dzień Dyni i Jabłka

W poniedziałek 30 paździenika w naszym przedszkolu królował kolor pomarańczowy, zielony i czerwony. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Dyni i Jabłka. W każdej grupie w ramach realizacji programu  "Sport uprawiamy i zdrowo sie odżywiamy" odbyły się zabawy dydaktyczne z dyniami i jabłkami, poznaliśmy odżywvcze wartości tych sezonowych jesiennych warzyw i owoców. Nie zabrakło też zajęć kulinarnych, a z przedszkolnej kuchni unosił się wspaniały zapach dyniowych ciast, ciasteczek i babeczek. To był bardzo udany dzień!

 

VII Olimpiada Sportowa Przedszkolaków

25. 10. 2017 r. odbyła się VII Olimpiada Sportowa Przedszkolaków.o Puchar Burmistrza Kostrzyna nad Odrą. Dwanaścioro reprezentantów z grup 5 i 6-latków z naszego przedszkola zmagało się w wielu konkurencjach sportowych, rywalizując z rówieśnikami z innych kostrzyńskich przedszkoli. Sił w tej rywalizacji dodawało im wsparcie i doping kolegów z grup. Po wyczerpujących zmaganiach dzieci otrzymały, medale i dyplomy oraz  puchar, sprzęt sportowy i certyfikat uczestnictwa w VII Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków.

 

Poznajemy zasady bezpiecznego poruszania się po drogach

 

Dieci uczą się podstawowych zasad bezpiecznego poruszania sie w ruchu pieszym, znaków drogowych przeznaczonych dla pieszych, bezpiecznego przejścia przez jezdnię.

 

W bieżącym roku szkolnym realizujemy w naszym przedszklu innowację pedagogiczną „Widzę, czuję, poszukuję- mali badacze i odkrywcy zmysłami poznają świat”. Jesień to wspaniała pora roku, w której wszystkim zmysłom dostarczamy wielu wrażeń, poznając w ten sposób otaczający nas świat. Odbyliśmy wycieczki na ogródki działkowe by zobserwować jakie warzywa i owoce można zebrać jesienią. Dzięki uprzejmości rodziców w naszych przedszkolnych kącikach przyrody, znalazły się przepyszne owoce i warzywa, które wykorzystujemy do badania i odkrywania. Zabawy przy tym mamy wiele :)

W ostatnim tygodniu września przyłączyliśmy się do obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu. Już po raz drugi obchodzilismy go w naszym przedszkolu pod hasłem Jestem aktywny=Jestem zdrowy!. Europejski Tydzień Sportu (ETS) jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok. Nasze przedszkolaki nie wymagają szczególnej zachęty by być aktywnym co niezmiernie nas cieszy:-) Z chęcią i wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych im aktywnościach ruchowych.

W czwartek 28 września Smerfy razem z rodzicami wzięły udział w Dniu Pieczonego Ziemniaka. Był to dzień przepełniony uśmiechem i radością ze wspólnie spędzonego czasu.

Polsko- Niemiecki Piknik Ekologiczny

W piątek 15 września 5 i 6-l wzięły udział w Polsko- Niemieckim Pikniku Ekologicznym. Podczas pikniku dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia pszczół, odwiedzając stoisko pszczelarzy. Dowiedziały się jakie zwierzęta i rośliny można spotkać w Parku Narodowym Ujście Warty. Wykonywały zabawki z odpadów, ekologiczną biżuterię, ozdabiały eko- torby na codzienne zakupy. Obserwowały w jaki sposób powstaje papier czerpany. Miały okazję uczestniczyć w wielu grach i zabawach związanych z przyrodą, ekologią.

 

Rok szkolny 2016/2017

Europejski Tydzień Sportu

Jestem aktywny = jestem zdrowy!  takie hasło przewodnie towarzyszyło naszym przedszkolakom w minionym tygodniu, podczas uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Sportu. W ramach ETS zaproponowano dzieciom  gry i zabawy zespołowe, wyścigi rzędów, zabawy z chustą animacyjną, przedszkolne biegi- Biegam bo lubię!, Zumbę na świeżym powietrzu, Jogę  dla najmłodszych, grę w piłkę nożną, koszykówkę, przeciąganie liny, zabawy z wykorzystaniem metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne. Było  wesoło i aktywnie!


Dzień Bez Samochodu

  22 września nasze przedszkole wzięło udział w Dniu Bez Samochodu, wiele rodzin wspólnie z dziećmi przybyło w tym dniu spacerem, na rowerach, hulajnogach. Wszyscy uczestnicy akcji, nagrodzeni zostali przepięknymi medalami wykonanymi przez dzieci- Brawo Wy! :) Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na stan środowiska naturalnego, zachęcenie do podejmowania wysiłku fizycznego przez cały rok, nie tylko w trakcie jednego dnia.

Spotkanie z Psem Strażakiem

Poznanie zasady postępowania na wypadek pożaru, utrwalanie numerów alarmowych do służb porządkowych.

Spotkanie z Policjantami

 Poznajnie zasady bezpiecznego zachowania się podczas spotkania z nieznajomym, obcym psem, utrwalanie numerów alarmowych, uzyskanie wiedzy o tym,  jak zachowywać ostrożność w czasie zimowych zabaw.

Spotkanie ze Strażnikami Ochrony Kolei

W ramach realizacji programu "Uczę się być bezpieczny w domu, w przedszkolu i na ulicy" przedszkolaki odbyły spotkanie ze Strażnikami Ochrony Kolei, poznając zasady bezpiecznego zachowania się w pociągach i poruszania się na obszarach kolejowych.

Spotkanie ze Strażnikami Miejskimi

W ramach realizacji programu "Uczę się być bezpieczny w domu, w przedszkolu i na ulicy" przedszkolaki odbyły spotkania ze Strażnikami Miejskimi, poznając zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zasady właściwego zachowania się podczas spotkania z nieznajomy, nieznanym psem.

Dzień Dyni i Jabłka

Wiedząc, jak ważne jest zdrowe odżywianie postanowiliśmy w naszym przedszkolu uroczyście uczcić "Dzień Dyni i Jabłka", podczas którego docenialiśmy walory tych charakterystycznych dla jesieni smakołyków.

Konkurs plastyczny:

W listopadzie najstarsze grupy przedszkolaków wraz z rodzicami wzięły udział w konkursie "Małe dziecko Ci to powie: alkohol i papierosy niszczą zdrowie!", propagujący zdrowy styl życia bez używek i nałogów. Gratulujemy wszystkim biorącym udział w konkursie pomysłowości.

Kalejdoskop emocji...- warsztaty z Panią psycholog

"Kalejdoskop emocji"-warsztaty na temat uczuć i emocji z Panią psycholog. Uczymy się radzić sobie ze złością.

Zajęcia otwarte

Nie ma dobrych czy złych emocji – one po prostu są. Emocje to informacje o tym, że nasze ważne potrzeby są lub nie są zaspokojone. Emocje pojawiają się pod wpływem tego, czego doświadczamy w relacji z otaczającym światem.

Dziecięce emocje pojawiają się bez kontroli dziecka w reakcji na sytuacje i bodźce, których ono doświadcza. Świat emocji dziecka charakteryzuje się spontanicznością, ekspresją, spotęgowaną siłą wyrażania. W tym świecie (przynajmniej na początku) nie ma analizy i refleksji nad tym, co wypada, a co nie. Radość to radość, złość to złość. Przypomnijmy sobie jak wygląda dziecko, kiedy się „wygłupia”. Jak wygląda, kiedy się złości? Dziecko przeżywa emocje całym sobą.

Możemy, a nawet powinniśmy wesprzeć dziecko w tym, co ono przeżywa. Pomóc mu nazwać jego emocje i  wspólnie z nim poszukać, które ważne dla niego potrzeby stoją za tym emocjami. Czego tak naprawdę w danej sytuacji dziecko potrzebuje? Nauczyć go jasnego wyrażania własnych potrzeb oraz wyrażania emocji w akceptowany sposób.

  „Bez złości mamy więcej radości”