Przedszkole Miejskie nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników w Kostrzynie nad Odrą


Jak dbać o zdrowie - zabawy badawcze Kotków

ponad 4 lat temu

W ramach realizacji programu profilaktyki i promocji zdrowia grupa Kotków z naszego przedszkola realizowała tematykę „Dary z ogrodu i sadu” podczas zabaw i zajęć dzieci poznały elementarne zasady zdrowego odżywiania, miały okazję badać właściwości, poznać nazwy i wygląd owoców i warzyw z polskich upraw. Dowiedziały się, że warzywa i owoce dostarczają składników, których organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać ani magazynować, a regularne spożywanie tych produktów bezpośrednio wpływa na prawidłowy rozwój. Wiedzą, też, że dostarczają one niezbędnych witamin i składników mineralnych. Kotki miały również możliwość bezpośredniego poznania sposobów przetwarzania owoców i warzyw robiąc samodzielnie sok owocowo-warzywny i chipsy jabłkowe.

Drogi rodzicu pamiętaj!

Regularne spożywanie warzyw i owoców może wzmocnić odporność dziecka, gdyż są one źródłem cennych witamin: witaminy C, beta-karotenu, kwasu foliowego oraz witamin E i K. Ponadto zawierają sporo składników mineralnych takich jak: potas, magnez, wapń i sód.

Są źródłem cennego błonnika. Zawarty w owocach i warzywach błonnik pokarmowy nie jest trawiony przez enzymy przewodu pokarmowego. Spełnia on jednak bardzo ważną rolę, m.in.: posiada zdolność regulowania pracy przewodu pokarmowego, poprawia perystaltykę jelit oraz neutralizuje substancje toksyczne. 

Wspomagają wzrok. W kukurydzy, brokułach i szpinaku znajdują się barwniki – luteina i zeaksantyna. Ich wysokie stężenie we krwi może chronić siatkówkę oka przed uszkadzającym wypływem promieniowania słonecznego.

Trudno więc nie doceniać roli, jaką warzywa i owoce odgrywają w diecie dzieci. Ich regularne spożywanie może nie tylko wspomóc prawidłowy rozwój maluchów, ale także uchronić je przed tak powszechnymi chorobami jak: otyłość, cukrzyca lub nadciśnienie.

Dodaj komentarz