Przedszkole Miejskie nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników w Kostrzynie nad Odrą


Dzień Bezpiecznego Internetu

ponad 5 lat temu

6 lutego grupa dzieci 6-letnich z naszego przedszkola przyłączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Jak podają autorzy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. (…) DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu”

Przedszkolaki wykazały się niezwykle dużą wiedzą na temat Internetu. Wiedzą jakich informacji można w nim wyszukać oraz jakie usługi internetowe na co dzień ułatwiają nam życie. Podczas zajęć wykorzystano materiały otrzymane od Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Dzieci tworzyły Kodeks bezpiecznego użytkownika Internetu, ustaliły, że mogą korzystać z niego tylko pod kontrolą osób dorosłych i zawsze mogą się do nich zwrócić o pomoc, gdy czegoś nie wiedzą. Dzięki obejrzanemu filmikowi „Tajemniczy nieznajomy” wiedzą, że należy zachować ograniczone zaufanie wobec osób poznawanych w sieci. Starszaki tworzyły także „sieć internetową”, ta lubiana przez dzieci zabawa w przystępny sposób ukazuje, w jaki sposób informacje udostępniane w sieci, docierają do użytkowników na całym świecie i jak ważne jest, by poważnie zastanowić się jakie informacje publikujemy w sieci.

I choć jeszcze kilka lat temu, można było powiedzieć, że temat ten jest trudny i mało odpowiedni dla dzieci w wieku przedszkolnym, to obecne czasy pokazują, że to właśnie w tym okresie rozwoju, dzieci mają swe pierwsze kontakty z wirtualnym światem. Dlatego w myśl tegorocznego hasła przewodniego DBI- uczmy dzieci „Tworzenia kultury szacunku w sieci” i bezpiecznego korzystania z jej zasobów od najmłodszych lat.

Dodaj komentarz