GODZINA KODOWANIA

W dniach 5-11 grudnia odbyła się Godzina Kodowania – globalna akcja, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W akcję zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów, a do udziału w niej zachęcał m.in. prezydent Barack Obama, Bill Gates czy Mark Zuckerberg. W tym czasie dzieci z każdej grupy brały udział w   szeregu zajęć z zakresu kodowania zarówno z wykorzystaniem maty do kodowania jak i kubeczków, kartoników, plansz do kodowania czy ukrytych obrazków.

Nasze przedszkolaki uwielbiają kodować, o czym przekonaliśmy się już nie raz. W trakcie tych zabaw i zajęć dzieci rozwijają szereg kompetencji między innymi: kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji. w zakresie wielojęzyczności. kompetencje matematyczne i cyfrowe oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Kodowanie ma wiele zalet, więc zachęcamy do wspólnych zabaw. Akcja Godzina Kodowania już się zakończyła, ale kodować można cały czas, ta jak powiedział Vint Cert, jeden z twórców Internetu, na spotkaniu w Warszawie „W dzisiejszych czasach trzeba znać język kodowania tak, jak trzeba znać język obcy”.