Edukacja daltońska
W roku szkolnym 2023/2024 będą kontynuowane elementy Planu Daltońskiego
Praca według planu daltońskiego zaspokaja potrzebę dziecięcej aktywności, rozwija kreatywność, samodzielność, poczucie odpowiedzialności i umiejętność współpracy. Nauczyciel stawiając przed dziećmi zwizualizowane na tablicy wyzwania, stymuluje wychowanków do niezależności w myśl słów prekursorki panu daltońskiego – Helen Parkhurst
„Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami to może ono zrobić więcej,
niż od niego oczekujemy, a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno”.
Nasza codzienna praca – rozwiązania
Dzięki odpowiednio przygotowanym niestandardowym środkom dydaktycznym, organizacji przestrzeni, wydzieleniu miejsc do działań tematycznych i zgromadzeniu w nich odpowiednich materiałów dydaktycznych dzieci, mają ogromna szansę na swobodne podejmowanie samodzielnych działań.
Wizualizacja procesu dydaktyczno - wychowawczego odbywa się poprzez wyposażenie sal w kolorowe obrazki (plan dnia, zadania, które pozwalają dzieciom lepiej zrozumieć i zapamiętać zasady funkcjonowania w przedszkolu. Kolorowe ilustracje to swego rodzaju instrukcje, które doskonale ułatwiają dziecku samodzielne wykonać zadanie.
WIZUALIZACJA DNIA – PLAN DNIA
Każdy dzień w przedszkolu rozpoczyna się od wspólnego planowania dnia. Dzieci za pomocą ilustracji prezentujących w sposób symboliczny różne działania i aktywności ustalają wraz z Nauczycielem przebieg dnia. Dzieci używając wskaźnika wiedzą co aktualnie się dzieje i co czeka je za chwilę.
WIZUALIZACJA DNI TYGODNIA
Stosowanie systemu kolorów dnia, które służą do oznaczania wykonanych zadań na tablicy.
Aktualny dzień tygodnia zaznaczany jest przez dzieci odpowiednim kolorem. Odnotowując wykonanie zadania w ciągu dnia dzieci odwołują się do wizualizowanego dnia tygodnia np. w poniedziałki odznaczają ukończone zadanie przypinając czerwony magnes na tablicy zadań.
WIZUALIZACJA ZADAŃ- TABLICA ZADAŃ
W poniedziałek nauczyciel przedstawia dzieciom kilka różnych zadań edukacyjnych na dany tydzień. Dzieci mogą je wykonać w wolnym i wybranym przez siebie czasie w ciągu całego tygodnia. poprawne ukończenie zadania zaznaczane jest magnesem w odpowiednim kolorzze na tablicy zadań.
WIZUALIZACJA OBECNOŚCI
W salach znajdują się tablice obecności, na których dzieci samodzielnie odznaczają swoją obecność w przedszkolu oraz wyjście do domu.
WIZUALIZACJA KALENDARZA URODZIN
Dzieci bardzo lubią ocelebrować urodziny w przedszkolu. Dzięki posługiwaniu się kalendarzem urodzin dzieci utrwalają nazwy pór roku i jego miesięcy.
WIZUALIZACJA DYŻURÓW
Dzieci doskonale wykazują sie samodzielnością, odpowiedzialnością i współpracą podczas wykonywania zadań (dyżurów) przydzielonych na dany tydzieńą.
ZEGAR
W sali przedszkolnej znajduje się zegar podzielony na 5, 10, 15 i 30 minutowe wycinki czasowe, pomaga on zrozumieć dzieciom upływający czas.
SYGNALIZATOR
Sygnalizator, wykorzystywany podczas pracy samodzielną dzieci. Pomaga w pozawerbalnnejj komunikacji z dziećmi. Kolory sygnalizuja dzieciom:
czerwony– praca samodzielna w ciszy
żółty– praca w parach, dozwolone konsultacje z osobą z pary, pomocnikami, pozostałymi dziećmi
zielony– konsultacje z nauczycielem
INSTRUKCJE CZYNNOŚCIOWE
Instrukcja obrazująca wykonanie czynności "krok po kroku" w przejżysty sposób wskazuje dziecku jak prawidłowo wykonać zadanie od początku do końca. Instrukcje takie umożliwiaja dziecku samodzielne osiągnięcie celu, a tym samym osiagniecie sukcesu.
SAMODZIELNOŚĆ
Samodzielność w Planie Daltońskim oznacza, że dzieci same rozwiązują problemy, same wykonują zadania, poszukują właściwych rozwiązań i uczą się poprzez praktyczne działanie.