ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

Każdego roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. W tym szczególnym dniu zachęcamy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia c— nie tylko na ten dzień, ale na całe życie. Edukacja jest podstawą do rzucania palenia tytoniu, zaprzestania palenia w obecności innych osób, zwłaszcza dzieci a także uniknięcia bardzo negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z czynnego i biernego palenia. W tym roku szkolnym również zorganizowaliśmy w grupach starszych konkurs plastyczny pod nazwą „ Nawet dziecko ci to powie, papierosy i alkohol niszczą zdrowie”. Miał on uświadomić wszystkim jak ważne jest zdrowie i propagowanie życia bez nałogów. Wszystkie prace były bardzo ciekawe. Zwycięzcami są wszystkie dzieci biorące udział w konkursie, a należą do nich: Michał Dobrzański, Malwina Pruchnik, Maria Bogunia, Zofia Filipowicz, Pola Lapo,, Albert Papierz , Maja Lipniak, Liliana Sarnecka, Zofia Kurpiel, Maja Tracz, Hanna Ziemniak, Wiktoria Brožyńska, Szymon Karolak, Patrycja Kubiak. Wszystkim gratulujemy! Dodatkowo propagując zdrowy tryb życia grupa Krasnale zrealizowała program Czyste powietrze wokół nas". Program stanowi pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych, ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Celem tego programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają, w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń. Wszystkie podejmowane przez nas działania maja na celu dążenie do zdrowego stylu życia i ochrony zdrowia,  a zdrowia życzymy wszystkim.