Spotkanie z górnikiem

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami i Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom w ramach realizacji Programu preorientacji zawodowej trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do przedszkola pracownika kopalni. Zaproszony gość ubrany był w piękny, galowy mundur, a   spotkanie rozpoczął od omówienia górniczego stroju. Uroczysty strój górniczy jest czarny, ze złotymi guzikami . Czapka górnicza nosi nazwę czako, zaopatrzona jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania, urabiania rud węgla i drążenia szybów. Miotełka do czyszczenia otworów strzałkowych, którą górnik trzymał zatkniętą za taśmę na kapeluszu, zamieniła się w zamocowany z lewej strony pióropusz z kogucich piór. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały- sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny –górnika pracującego pod ziemią, czerwony – członka orkiestry górniczej. Dzieci dowiedziały się, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna oraz poznały legendę o Skarbniku. Gość z kopalni zaprezentował również próbki wydobywanych kopalin (ropę, siarkę, węgiel). Na zakończenie Pan górnik podarował dzieciom pamiątkowe czapki górnicze oraz kolorowanki i słodycze.