"Mały miś w świecie wielkiej literartury"- miś podróżnik rozpoczął podróż po Polsce

ZMISIOWANE PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 2 „Mały miś w świecie wielkiej literatury”- to projekt czytelniczy, który zawładnął przedszkolakami w całej Polsce. Pokochały go również dzieci w naszym przedszkolu. Od września rozpoczęliśmy realizację modułów, które wchodzą w skład projektu. Począwszy od wyboru misia, nadania mu imienia, wspólnym zapoznaniu się z dziećmi i salą projekt nabrał tempa. Miś pomagał dzieciom w uzyskaniu samodzielności, pomagał w tworzeniu kodeksu przedszkolaka, zawsze uczestniczył w bajkowaniu czyli słuchaniu, gdy pani czyta całej grupie bajki, a odbywa to się to w naszym przedszkolu codziennie po obiedzie. Grupowy miś 4-latków to Przytulasek, dzieci wybrały dla niego imię drogą głosowania, pomysł imienia był propozycją Zuzi i jej brata. I tak zaczęła się podróż czytelnicza po domach przedszkolaków z grupy Smerfy. Każdy zabierał misia do domu, a tam wspólnie z rodzicami w dzienniczku, zapisywał tytuł bajki, którą przeczytano oraz wykonywano rysunek dla misia. Miś wędrował z domu do domu, a my w przedszkolnych salach gościliśmy chętnych rodziców, którzy przychodzili czytać nam bajki. Grupę Smerfy odwiedzili rodzice: Franciszka, Alberta, Huberta, Dorotki. Chętnych rodziców oraz gości z poza przedszkola jest sporo co oznacza ,że zmisiowaliśmy też rodziców i projekt nabrał rozmachu. Miś to przyjaciel dzieci, który zawsze jest pomocny na smutki, ale i chętnie towarzyszy dzieciom w poznawaniu nowych rzeczy i treści, a takimi też stały się treści patriotyczne, ważne z tego względu, że obchodziliśmy 100-lecie Niepodległości. Podpowiadał jak zapamiętać barwy narodowe i jak być dumnym Polakiem. W najbliższym czasie do misia dołącza jego siostra, bo przed nami kolejny moduł „Kulinarny warsztat z małym misiem”. Ale to nie wszystko, misie podróżują też po przedszkolach w Polsce. 4-latki swojego misia Kochusia- podróżnika wysłały w podróż do Warszawy. Obecnie gościmy misia z Gdańska. To Bursztynek- wesoły miś z grupy Słoneczek. Naszym zadaniem jest pobawić się z misiem i przesłać go do kolejnego przedszkola. Łącznie odwiedzi nas 10 misiów z całej Polski. Czy to nie wspaniała sprawa czytać, uczyć, bawić się z misiem i zmisiować całą wspólnotę przedszkolną? Czytać z misiem można na różne sposoby, my dokładamy nowy sposób – to czytanie z wykorzystaniem teatru Kamishibai. Będzie to kolejny krok do rozbudzania zainteresowań dzieci książką.